Решите пример ((2 + (3/7)) * (1 + (5/11)) + (2 + (3/7)) * (2 + (6/11)) / ((2 + (3/7)) * (1 + (5/11)). Где знак / там дробь.

+4
Ответы (1)
  1. 20 июня, 22:37
    0
    1) 2+3/7=2 3/7

    2) 1+5/11=1 5/11

    3) 17/7*16/11=3 41/77

    4) 2+3/7=2 3/7

    5) 2+6/11=2 6/11

    6) 17/7*28/11=6 2/11

    7) 3 41/77+6 2/11=748/77=9 5/7

    8) 2+3/7=2 3/7

    9) 1+5/11=1 5/11

    10) 17/7*16/11=3 41/77

    11) 68/7:272/77=68/7*77/272=13 19/77