3^х+2+2*3^х+1=405 eto so stepenjami

+5
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 01:06
    0
    3^ (x+2) + 2*3^ (x+1) = 405

    3^2*3^x+2*3*3^x=405

    9*3^x+6*3^x=405

    15*3^x=405

    3^x=405:15

    3^x=27

    3^x=3^3

    x=3