Вычислить 10!-9!; 12! - 6!

+4
Ответы (1)
  1. 9 января, 11:49
    0
    10!-9! = (1*2*3*4*5*6*7*8*9*10) - (1*2*3*4*5*6*7*8*9) = (1*2*3*4*5*6*7*8*9) (10-1) = 1*2*3*4*5*6*7*8*9*9 = 3 265 920

    12!-6! = (1*2*3*4*5*6*7*8*9*10*11*12) - (1*2*3*4*5*6) = (1*2*3*4*5*6) (7*8*9*10*11*12-1) = 720 * (665280-1) = 479 000 880