78 ∙ х 3217, если х = 52

a : 36 + a : 39, если a = 46

х ∙ 37 - в: 25, если х = 15

+5
Ответы (1)
  1. 24 февраля, 23:45
    0
    78 ∙ 52 + 3217=7273;

    46/36+46/39=46 / (3*12) + 46 / (3*13) = (46*13+46*12) / 3*12*13=1150/468=2 214/468=

    =2 107/234;

    15*37-b/25=555-b/25