Решить систему

2 (х-у) = х-6

5 (х-у) = 2 (х-у) + 10

+3
Ответы (1)
  1. 30 августа, 14:23
    0
    2 (х-у) = х-6,

    5 (х-у) = 2 (х-у) + 10,

    2 х-2 у=х-6,

    5 х-5 у=2 х-2 у+10,

    2 х-х=2 у+6,

    5 х-5 у-2 х+2 у=10,

    х=2 у+6,

    3 х-3 у=10,

    3 * (2 у+6) - 3 у=10,

    6 у+18-3 у=10,

    3 у=10-18,

    3 у=-8,

    у = - 2 2/3,

    х = (-2 2/3*2) + 6 = - 16/3+6 = - 16/3+18/3 = 2/3,

    ответ: (2/3; - 2 2/3)