Решить уравнения 9) 4 х - 6 = 2 х + 12 10) 3 х + 3 = 2 х + 13 11) 9 - 3 х = 20 - 4 х 12) 7 х - 1 = 5 х + 23 13) 2 - 3 х = 28 - 5 х. 14) 6 х + 3 = 5 х + 17 15) 8 х - 10 = 6 х + 20 16) 17 х - 1 = 15 + 16 х 17) 19 + 3 х = 5 х - 15 18) 6 + 2 х = 4 х - 30 19) 5 х + 3 = 4 х + 22 20) 2 + 2 х = х + 24 21) 5 + 7 х = 26 + 6 х

+3
Ответы (1)
  1. 25 июля, 07:49
    0
    9) 4x-6=2x+12

    4x-2x=12+6

    2x=18

    X=9

    10) 3x+3=2x+13

    3x-2x=13-3

    X=10

    11) 9-3x=20-4x

    X=11

    12) 7x-1=5x+23

    X=12

    13) 2-3x=28-5x

    X=13

    14) 6x+3=5x+17

    X=14

    15) 8x-10=6x+20

    X=15

    16) 17x-1=15+16x

    X=16

    17) 19+3x=5x-15

    X=17

    18) 6+2x=4x-30

    X=18

    19) 5x+3=4x+22

    X=19

    20) 2+2x=x+24

    X=22

    21) 5+7x=26+6x

    X=21