Решите уравнение:

(3 х-0,6) * (-4 х+3) = 0

+5
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 17:48
    0
    (3 х - 0,6) • (-4 х + 3) = 0

    3 х - 0,6 = 0 и - 4 х + 3 = 0

    3 х = 0,6 и - 4 х = - 3

    х = 0,2 и х = 0,75.

    Ответ: 0,2; 0,75.

    Удачи)))