Log3 0,9 + Log3 10 ...

+2
Ответы (2)
  1. 2 мая, 20:48
    0
    Log (3) 0,9 + log (3) 10 = log (3) 9/10 + log (3) 10 = log (3) 9 - log (3) 10+log (3) 10 =

    =log (3) 9 = log (3) 3^2=2log (3) 3=2
  2. 2 мая, 20:52
    0
    Log3 0.9+log3 10=log3 (0.9*10) = log3 9=2