X^2+x+6xy+3y+9y^2 если x+3y=-7

+2
Ответы (2)
  1. 10 июля, 12:32
    0
    Х²+х+6 ху+3 у+9 у² = (х²+6 ху+9 у²) + (х+3 у) = (х+3 у) ² + (х+3 у) = (-7) ² + (-7) = 49-7 = 42
  2. 10 июля, 13:08
    0
    (x²+2*3y*x + (3y) ²) + x+3y = (x+3y) ²+x+3y = (-7) ²+3y = 49+3y+x=49-7=42