Решите уравнение

1) 4-7x/15 + 1-x/3 = 4-2x+1/5

2) 10-y/6 + 3 y+8/3 = y+6/2

3) 3x+5/5 + 9x-5/4 = 6+3x+1/2

4) 5-9x/8 - 3+5x/4 = 5-3x/2

+4
Ответы (1)
  1. 6 апреля, 05:05
    0
    (4-7 х) / 15 + (1-х) / 3 = 4 - (2 х+1) / 5

    4-7 х+5 (1-х) = 4*15 - 3 (2 х+1)

    4 - 7 х+5 - 5 х=60 - 6 х - 3

    6 х = - 48

    х = - 8

    (10-у) / 6 + (3 у+8) / 3 = (у+6) / 2

    10-у+2 (3 у+8) = 3 (у+6)

    10-у+6 у+16=3 у+18

    2 у = - 8

    у = - 4

    (3 х+5) / 5 + (9 х - 5) / 4=6 + (3 х+1) / 2

    4 (3 х+5) + 5 (9 х-5) = 6*20+10 (3 х+1)

    12 х+20+45 х-25=120+30 х+10

    27 х=135

    х=135:27

    х=5

    (5-9 х) / 8 - (3+5 х) / 4 = (5-3 х) / 2

    5-9 х - 2 (3+5 х) = 4 (5-3 х)

    5-9 х - 6 - 10 х=20 - 12 х

    7 х = - 21

    х = - 3