Упростите выражение

ab+5b+10+2a/a^2-25

+3
Ответы (1)
  1. 17 марта, 20:17
    0
    Если это дробь, то (ab+5b+10+2a) / a^2-25 = (b (a+5) + 2 (a+5)) / (a-5) (a+5) = (b+2) (a+5) / (a-5) (a+5) = (b+2) / (a-5)