1) 8 (x-14) = 56

2) (46-x) * 19=418

3) 9 (143-13x) = 234

4) 17 (5x-16) = 238

5) 14+4x-48=240

6) 25b-7b-9=279

7) 16a-7a+96=222

8) 20y+5y+y+19=227

9) 9b+6b-15=615

10) 2a+123a+97=472

11) 17x-x+5x-19=170

12) 73y-y-22y+40=190

+3
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 10:20
    0
    1) 8 (х-14) = 56, 8 х-112=56, 8 х=56+112, 8 х=168, х=21. 2) (46-х) * 19=418, 874-19 х=418, - 19 х=418-874, - 19 х=-456, х=24. 3) 9 (143-13 х) = 234, 1287-117 х=234, - 117 х=234-1287, - 117 х=-1053, х=9. 4) 17 (5 х-16) = 238, 85 х-272=238, 85 х=238+272, 85 х=510, х=6. 5) 14+4 х-48=240, 4 х=240-14+48, 4 х=274, х=68,5. 6) 25b-7b-9=279, 18b=288, b=16. 7) 16a-7a+96=222, 9a=126, a=14. 8) 20y+5y+y+19=227, 26y=208, y=8. 9) 9b+6b-15=615 15b=630, b=42. 10) 2a+123a+97=472, 125a=375, a=3. 11) 17x-x+5x-19=170, 21x=189, x=9. 12) 73y-y-22y+40=190, 50y=150, y=3.