1) 9b+6b-15=615.2) 2a+123a+97=472.3) 17x-x+5x-19=170.4) 73y-y-22y+40=190.

+5
Ответы (1)
  1. 28 мая, 11:55
    0
    1) 9b + 6b - 15 = 615 2) 2 а + 123 а + 97 = 472

    15b = 615 + 15 125 а = 472 - 97

    15b = 630 125 а = 375

    b = 630 : 15 а = 375 : 125

    b = 42 а = 3

    3) 17 х - х + 5 х - 19 = 170 4) 73 у - у - 22 у + 40 = 190

    21 х = 170 + 19 50 у = 190 - 40

    21 х = 189 50 у = 150

    х = 189 : 21 у = 150 : 50

    х = 9 у = 3