3 + (3b+5) (5-3b) = (1-4b) во второй - (5b-1) во второй.

+2
Ответы (1)
  1. 11 января, 11:27
    0
    3 + (3b + 5) (5 - 3b) = (1 - 4b) ^2 - (5b - 1) ^2

    3 + 25 - 9b^2 = 1 - 8b + 16b^2 - (25b^2 - 10b + 1)

    28 - 9b^2 = 1 - 8b + 16b^2 - 25b^2 + 10b - 1

    28 - 9b^2 = 2b - 9b^2

    28 = 2b

    b = 14

    Ответ 14