1. Вычислите удобным способом: a) 4∙17∙25 b) 5∙673∙2 c) 8∙475∙125 d) 73∙5∙4 e) 2∙916∙50 f) 5∙9∙200

+2
Ответы (2)
  1. 26 мая, 01:51
    0
    А) 4*17*25=1700

    (25*4) * 17=100*17=1700

    b) 5*673*2=6730

    (5*2) * 673=10*673=6730

    с) 8*475*125=475000

    (8*125) * 475=1000*475=475000

    d) 73*5*4=1460

    (5*4) * 73=20*73=1460

    е) 2*916*50=91600

    (2*50) * 916=100*916=91600

    f) 5*9*200=9000

    (5*200) * 9=1000*9=9000
  2. 26 мая, 03:54
    0
    1.

    4*25=100

    100*17=1700

    2. 5*2=10

    673*10=6730

    3.

    125*8=1000

    1000*475=475000

    4.

    5*4=20

    73*20=1460

    5.

    2*50=100

    916*100=91600

    6.

    5*200=1000

    1000*9=9000