Вычислите удобным способом 1) 4*17*25 = 6) 5*9*200 2) 5*673*2 = 3) 8*475*125 = 4) 73*5*4 = 5) 2*916*50

+4
Ответы (1)
  1. 24 октября, 04:36
    0
    1) 4*25*17 = 100*17 = 1700

    2) 5*2*673 = 10*673 = 6730

    3) 8*125*475 = 1000*475 = 475000

    4) 5*4*73 = 20*73 = 1460

    5) 2*50*916 = 100*916 = 91600

    6) 5*200*9 = 1000*9 = 9000