реш. уравнение 14x+27x=656$ 81y-38y=645 49z-z=384 102k-4k=1960

+3
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 00:09
    0
    14 х+27 х=656

    41 х=656

    х=656/42

    х=16

    81y-38y=645

    43y=645

    y=645/43

    y=15

    49z-z=384

    48z=384

    z=384/48

    z=8

    102k-4k=1960

    98k=1960

    k=1960/98

    k=20