Раскройте скобки

25 (74 а + 36 б - 78 с)

+1
Ответы (1)
  1. 13 июля, 13:00
    0
    25 (74a + 36b - 78c) = 25*74a + 25*36b - 25*78c = 1850a + 900b - 1950c.