3t^2+2t^2+t^2 при t=3/5

+2
Ответы (1)
  1. 26 мая, 05:12
    0
    3t^2+2t^2+t^2=6t^2

    При t=3/5

    6 (3/5) ^2=6*9/25=54/25=2 4/25