2cos^2 (3π/2-x/4) - 2=0

+1
Ответы (1)
  1. 15 января, 04:37
    0
    Cos^2 x/2 = 1-sin^2 x/2

    sin^2 x/2 - (1-sin^2 x/2) = sin^2 x/2-1+sin^2 x/2=2sin^2 x/2-1=2 (1-cosx) / 2-1=1-cos x-1=-cos x