Упростите выражение:

1+cos4x/tg (3 п/4-2x)

+5
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 09:50
    0
    Tg (3 П/4-2x) = (1-cos (3 П/2-4x)) / sin (3 П/2-4x) = - (1+sin4x) / cos (4x)

    1 + (cos4x/tg 3 П/4-2x) = 1-cos^4x / (1+sin4x) = (1+sin^4x-cos^4x) / (1+sin4x) =

    = (1-cos8x) / (sin2x+cos2x)