уравнения: 1) 213• (х-89) = 9585. 2) (х+51) •309=16686. 3) 4848: (60-х) = 101. 4) 9435: (77-х) = 555

+5
Ответы (2)
  1. 22 июля, 23:03
    0
    213 * (х - 89) = 9585

    х - 89 = 9585 : 213

    х - 89 = 45

    х = 45 + 89

    х = 134

    (х + 51) * 309 = 16686

    х + 51 = 16686 : 309

    х + 51 = 54

    х = 54 - 51

    х = 3

    4848 : (60 - х) = 101

    60 - х = 4848 : 101

    60 - х = 48

    х = 60 - 48

    х = 12

    9435 : (77 - х) = 555

    77 - х = 9435 : 555

    77 - х = 17

    х = 77 - 17

    х = 60
  2. 22 июля, 23:56
    0
    213• (х-89) = 9585

    х-89=9585 : 213

    х-89=45

    х=45+89

    х=134

    проверка: 213 * (134-89) = 9585

    213*45=9585

    9585=9585

    (х+51) •309=16686

    х+51=16686:309

    х+51=54

    х=54-51

    х=3

    проверка: (3+51) * 309=16686

    54*309=16686

    16686=16686

    4848: (60-х) = 101

    60-х=4848:101

    60-х=48

    х=60-48

    х=12

    проверка: 4848: (60-12) = 101

    4848:48=101

    101=101

    9435: (77-х) = 555

    77-х=9435:555

    77-х=17

    х=77-17

    х=60

    проверка: 9435: (77-60) = 555

    9435:17=555

    555=555