Решите уравнение: 3 х-15=х+3, 2) 7-3 х=х+11; 3) 2 (х+3) = х+13; 4) 4 (5-х) = 3 х-1; 5) 3 (х-2) = х+4; 6) 5 (х-1) = 4 х+3

+1
Ответы (1)
  1. 11 января, 03:41
    0
    3x-x=15+3

    2x=18

    x=18/2

    x=9

    2) - 3x-x=11-7

    -4x=4

    x=-4/4

    x=-1

    3) 2x+6=x+13

    2x-x=13-6

    x=7

    4) 20-4x=3x-1

    -4x-3x=-1-20

    -7x=-21

    x=-21/-7

    x=3

    5) 3x-6=x+4

    3x-x=4+6

    2x=10

    x=5

    6) 5x-5=4x+3

    5x-4x=3+5

    x=8