13 * (а+2 б) - 12 а+34 б

+3
Ответы (1)
  1. 27 августа, 09:26
    0
    13 а+13•2 б-12 а+34 б = 13 а+26 б-12 а+34 б = (13 а-12 а) + (26 б+34 б) = а+60 б