X²-5/16, если x=-1; x=-3/4

+3
Ответы (2)
  1. 16 июля, 13:42
    0
    X²-5/16 - выражение

    Если х=-1, то у (-1) = (-1) ² - 5/16 = 1-5/16=16/16-5/16=11/16.

    если х = - 3/4, то у (-3/4) = (-3/4) ²-5/16=9/16-5/16=4/16=1/4=0,25.
  2. 16 июля, 16:27
    0
    Если x=-1, то X²-5/16 = (-1) ²-5/16=1-5/16=11/16

    Если x=-3/4, то X²-5/16 = (-3/4) ²-5/16=9/16-5/16=4/16