Упростите : (х+6) ^2-2 (х+6) (х+4) + (х-4) ^2

+5
Ответы (2)
  1. 15 ноября, 02:53
    0
    2 ((х+6) ^-6 (х+4) + (х-4) ^)

    2 (х^+12 х+36-6 х-24+х^-8 х+16)

    2 (2 х^-2 х+28)

    2 х2 (х^-х+14)

    4 (х^-х+14)
  2. 15 ноября, 05:36
    0
    (Х + 6) ^2 - 2 (Х + 6) (Х + 4) + (Х - 4) ^2 = х^2 + 12 х + 36 + х^2 - 8 х + 16 - 2 (х^2 + 4 х + 6 х + 24) = 2 х^2 + 4 х + 52 - 2 х^2 - 20 х - 48 = - 16 х + 4