Вычисли по образцу 8•15=8 * (10+5) = 80+40=120. 7*4., 6*12., 3*15., 5*26., 4*27., 6*28., 3*48., 9*18., 7*54., 6*79

+3
Ответы (1)
  1. 4 мая, 06:17
    +1
    7*4=7 * (2+2) = 14+14=28.

    6*12=6 * (6+6) = 36+36=72.

    3*15=3 * (10+5) = 30+15=45.

    5*26=5 * (20+6) = 100+30=130.

    4*27=4 * (20+7) = 80+28=108

    6*28=6 * (20+8) = 120+48 = 168.

    3*48=3 * (40+8) = 120+24=144.

    9*18=9 * (10+8) = 90+72=162.

    7*54=7 * (50+4) = 350+28=378.

    6*79=6 * (70+9) = 42+54=96.