4y^2 - 13 если 1) y = 4; 2) у = 13

+4
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 08:41
    0
    При y = 4

    4*4^2 - 13 = 4*16 - 13 = 64 - 13 = 51

    При y = 13

    4 * 13^2 - 13 = 4 * 169 - 13 = 663