Решите уравнение:

1:

-2 (5x-2) - (3x+4) = - (8x-1) + 2 (6x+10)

2:

4x - (-5x) + 10 - (-2) = - (-4) + x

3:

-2x+4x - (-8) - 5=-5x-11 + (-3)

+1
Ответы (1)
  1. 16 февраля, 04:53
    0
    1) 2 (5 х-2) - (3 х+4) = (8 х-1) + 2 (6 х+10)

    10 х-4-3 х+4=8 х-1+12 х+20

    10 х-3 х-8 х-12 х=-1+20+4-4

    -13 х=19

    х = 19: (-13)

    х = - 1 6/13

    2) 4 х - (-5 х) + 10 - (-2) = - (-4) + х

    4 х+5 х+10+2=4+х

    4 х+5 х-х=4-10-2

    8 х = - 8

    х = - 8:8

    х = - 1

    3) - 2+4 х - (-8) - 5=-5 х-11 + (-3)

    -2 х+4 х+8-5 = - 5 х-11-3

    -2 х+4 х+5 х = - 11-3+5-8

    7 х = - 17

    х = - 17:7

    х = - 2 3/7