Arccos 1/2 + arcsin 1/2 - arctg 1

+5
Ответы (1)
  1. 26 мая, 03:39
    0
    =60°+30°-45°=90°-45°=45°

    т к аrccos1/2=60°

    аrcsin1/2=30°

    аrctg1=45°

    с пи : π/3+π/6-π/4=π/4