Упростите выражение: 2/3a-5/9b * (-b) ; 3,5 (-c) * (-c) * (-c) - 2,8 * (-b) * (-b) ;

+1
Ответы (2)
  1. 19 мая, 22:16
    0
    2 : 3a - 5 : 9b * 1 : b = 2 : 3a - 5 : 9b^2 = (6b - 5a) : 9ab^2

    3,5 (-c) * (-c) * (-c) - 2,8 * (-b) * (-b) = 3.5 * 1 : c^3 - 2.8 * 1 : b^2 = (3.5 * b^2 - 2.8 * c^3) : c^3 * b^2
  2. 20 мая, 00:20
    0
    2/3a-5/9b*1/b=2/3a-5/9b^2 = (6b-5a) / 9ab^2

    3,5 (-c) * (-c) * (-c) - 2,8 * (-b) * (-b) = 3.5*1/c^3-2.8*1/b^2 = (3.5*b^2-2.8*c^3) / c^3*b^2