Замени сумму произведениями 100*5+100*0 = 100*4+50*4+9*4 = 400*2+90*2+9*2 = 60*8+60*4 = 5*40+2*40 = 200*1+200*2=

+5
Ответы (1)
  1. 4 июля, 06:12
    0
    1) 100*5+100*0=100*5

    2) 4 (100+50+9) = 4*159

    3) 2 (400+90+9) = 2*499

    4) 60 (8+4) = 60*12

    5) 40 (5+2) = 40*7

    6) 200 (1+2) = 200*3