3 а+6+12 а-4+6 а-12 при а = - 2

+1
Ответы (1)
  1. 29 декабря, 03:13
    0
    3 а+6+12 а-4+6 а-12=21 а-10 а=-2

    21 * (-2) - 10=-42-10=-52