Представьте в виде многочлена: 1) (-c+d) (c+d) ; 2) (-a+b) (b-a) ; 3) (-x-y) (x-y) ; 4) (a+b) (-a-b) ; 5) (x-y) (y-x) ; 6) (-a-b) (-a-b).

+4
Ответы (2)
  1. 20 марта, 23:12
    0
    1) (-c+d) (c+d) = - (c-d) (c+d) = - (c^2-d^2) = - c^2+d^2

    2) (-a+b) (b-a) = (b-a) (b-a) = (b-a) ^2=b^2-2ab+a^2=a^2-2ab+b^2

    3) (-x-y) (x-y) = - (x+y) (x-y) = - (x^2-y^2) = - x^2+y^2

    4) (a+b) (-a-b) = - (a+b) (a+b) = - (a+b) ^2 = - (a^2+2ab+b^2) = - a^2-2ab-b^2

    5) (x-y) (y-x) = - (x-y) (x-y) = - (x-y) ^2 = - (x^2-2xy+y^2) = - x^2+2xy-y^2

    6) (-a-b) (-a-b) = - (a+b) * (- (a+b)) = (a+b) ^2=a^2+2ab+b^2
  2. 21 марта, 01:59
    0
    1) = - с^2-cd+cd+d^2=-c^2+d^2

    2) = - ab+a^2+b^2-ab=a^2-2ab+b^2 = (a-b) ^2

    3) = - x^2+xy-xy+y^2=y^2-x^2

    4) = - a^2-ab-ab-b^2=a^2-2ab-b^2

    5) = xy-x^2-y^2+xy=-x^2+2xy-y^2=x^2-2xy+y^2 = (x-y) ^2

    6) = a^2+ab+ab+b^2=a*2+2ab+b^2 = (a+b) ^2