Log (5) 7*Log (49) 125=

+2
Ответы (2)
  1. 12 марта, 10:05
    0
    =log (5) 7 * log (7^2) 5^3 = log (5) 7 * 1 / (log (5^3) 7^2) = log (5) 7 * 1 / (2/3*log (5) 7) = 1 * 3/2 = 1,5
  2. 12 марта, 10:11
    0
    Log₅5*log₄₉125=1,5

    1. log₄₉125=log_ (₇²) 125 = (1/2) * log₇125 = (1/2) * log₇5³ = (1/2) * 3*log₇5=

    = (3/2) * (log₅5/log₅7) = (3/2) * (1/log₅7) = 1,5/log₅7

    2. log₅5*1,5/log₅7=1,5