Спростите - 0.6 (16b-5) - (2.9b-8) - 4 (4-1.5b), если b = 9/13 (дробь)

+3
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 16:50
    0
    -0.6 (16b-5) - (2.9b-8) - 4 (4-1.5b) = - 9.6b+3-2.9b+8-16+6b = - 6.5b-5

    т. к b=9/13, то - 6.5b-5 = - (65*9) / (13*10) - 5 = - 4.5-5 = - 9.5

    ответ: - 9.5