X / (x+1) + X / (x-3) = x / дробь

+4
Ответы (1)
  1. 28 апреля, 17:56
    0
    X≠-1 U x≠3

    x (x-3) + x (x+1) = x (x-3) (x+1)

    x (x-3+x+1) - x (x²+x-3x-3) = 0

    x (2x-2-x²+2x+3) = 0

    x (x²-4x-1) = 0

    x=0

    x²-4x-1=0

    D=16+4=20

    x1 = (4-2√5) / 2=2-√5

    x2=2+√5