Log5 (3x+1) = log (4x-5)

+1
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 05:26
    0
    Log₅ (3x+1) = log₅ (4x-5)

    3 х+1=4 х-5

    3 х-4 х=-5-1

    -х=-6

    х=6

    проверка

    Log₅ (3*6+1) = log₅ (4*6-5)

    Log₅ (19) = log₅ (19)