А) - 84+48

Б) - 52 - (-25)

В) - 48 - (-105)

Г) 1339: (-13)

А) - 39*91+29*91

Б) - 679+28 - (45-679)

(-204:4 - (-34*3)) : (-17)

+3
Ответы (1)
  1. 9 мая, 19:19
    +1
    1 А) - 84+48=-36 1 Б) - 52 - (-25) = - 27 В) - 48 - (-105) = - 57 Г) 1339: (-13) = - 103 2 A) - 39*91+29*91=-910 2 Б) - 679+28 - (45-679) = - 17 (-204:4 - (-34*3) : (-17) = - 3