Log4 (x+1) - 2=log4 (3-x)

+4
Ответы (1)
  1. 22 марта, 17:42
    0
    {x+1>0⇒x>-1

    {3-x>0⇒x<3

    x∈ (1; 3)

    log (4) (x+1) = log (4) [ (3-x) * 16]

    x+1=48-16x

    x+16x=48-1

    17x=47

    x=2 13/17