Log4 (x+2) - log4 (x-2) = 2-log4 8

+2
Ответы (1)
  1. 27 мая, 00:26
    0
    Log 4 (x+2) - log 4 (x-2) = 2-log 4 8

    2=log 4 4²=log 4 16

    log 4 ((x+2) / (x-2)) = log 4 (16/8)

    (x+2) / (x-2) = 16/8

    (x+2) / (x-2) = 2

    x+2=2 (x-2)

    x+2=2x-4

    x-2x=-4-2

    -x=-6

    x=6