Log4 (x+1) + log4 X=log4 2

+1
Ответы (1)
  1. 18 мая, 01:12
    0
    Log4 x (x+1) = log4 2

    x^2+x=2

    x^2+x-2=0

    D=1+8=9

    x1=1 x2=-2