1/2a+1/3 а+1/6 а при а = 12

+5
Ответы (2)
  1. 21 октября, 15:17
    0
    1/2a+1/3 а+1/6 а;

    1/2*12+1/3*12+1/6*12

    6+4+2=12
  2. 21 октября, 15:32
    0
    1/2 а + 1/3 а + 1/6 а = 3/6 а + 2 / 6 а + 1/6 а = 6/6 а = а.

    ответ: 12,

    ИЛИ

    1/2*12 + 1/3*12 + 1/6*12 = 12/2 + 12/3 + 12/6 = 6 + 4 + 2 = 12