Вычислите: дроби 3/4+5/7; 11/18-5/12; 9/14+3/4; 13/18-7/15.

+5
Ответы (1)
  1. 1 сентября, 01:41
    0
    3/4+5/7=21/28+20/28=41/28=1 ц 13/28; 11/18-5/12=22/36-15/36=7/36; 9/14+3/4=18/28+21/28=39/28 = 1 ц 11/28; 13/18-7/15=65/90-42/90=23/90.