А) (1,1x - 0,21c) + (2,2x - 4b) - (3,3x - 4b) = B) (2,31x - 2,37c) - (2,47x - 0,33c) - (2,4c - 0,16x) = C) - (0,1a + 1,1b) - (0,7b - 1,05a) - (1,1b + 0,95a) = D) (a + c) • (- 2,1) - (5,3a - 2,1c) = E) 2,06 • (x - c) + (1,03x - 2,51c) • (- 2) =

+2
Ответы (2)
  1. 29 апреля, 09:35
    0
    А=1,1x - 0,21c + 2,2x - 4b - 3,3x + 4b=-0.21
  2. 29 апреля, 10:54
    0
    A) 1.1x-0.21c+2.2x-4b-3.3x+4b = (1.1x+2.2x-3.3x) + (-4b+4b) - 0.21c=0+0-0.21c=-0.21c B) (2.31x-2.47x+0.16x) + (-2.37c+0.33c+2.4c) = 0+0.4c=0.4c C) (-0.1a + 1.05a-0.95a) + (-1.1b-0.7b-1.1b) = 0-2.9b D) - 2.1a-2.1c-5.3a+2.1c=-7.4a E) 2.06x-2.06c-2.06x+5.02c=2.96c