Выполните сложение: 1) - 3 + (-5) + (-7) + 2=. 2) 17 + (-2) + (-9) + 5 + (-7) + 9=. 3) - 0,5+4 + (-3,24) + (-6,1) + 0,91=. 4) 0,28 + (-0,96) + (-0,14) + 0,3 + (-0,9) =

+1
Ответы (1)
  1. 23 мая, 18:15
    0
    1) - 3 + (-5) + (-7) + 2=-3-5-7+2=-13

    2) 17 + (-2) + (-9) + 5 + (-7) + 9=17-2-9+5-7+9=13

    3) - 0,5+4 + (-3,24) + (-6,1) + 0,91=-0,5+4-3,24-6,1+0.91 = - 4,93

    4) 0,28 + (-0,96) + (-0,14) + 0,3 + (-0,9) = 0.28-0.96-0.14+0.3-0.9=-1.42