Упростите!

(Х-у) (х+у) (х^2-у^2)

+1
Ответы (1)
  1. 21 октября, 03:50
    0
    (Х-у) (х+у) (х^2-у^2) = (x2-y2) * (x2-y2) = x4-x2y2-x2y2+y4=x4-2x2y2+y4