Решите уравнение

(3x-6) ^2 (x-6) = (3x-6) (x-6) ^2

+5
Ответы (1)
  1. 2 марта, 01:21
    0
    (3x-6) ^2 (x-6) = (3x-6) (x-6) ^2

    (3x-6) ^2 (x-6) - (3x-6) (x-6) ^2 = 0

    (3x-6) (x-6) (3x-6-x+6) = 0

    2 х (3 х-6) (х-6) = 0

    х=0 х=2 х=6