Log4^16+log1/2^ (3x+1) = log1/4^ (3x+1)

+3
Ответы (2)
  1. 25 апреля, 23:02
    0
    ОДЗ 3 х+1>0⇒3x>-1⇒x>-1/3⇒x∈ (-1/3; ∞)

    log (1/4) (3x+1) - log (1/2) (3x+1) = 2

    log (2) (3x+1) / (-2) - log (2) (3x+1) / (-1) = 2

    -1/2log (2) (3x+1) + log (2) (3x+1) = 2

    1/2log (2) (3x+1) = 2

    log (2) (3x+1) = 4

    3x+1=16

    3x=16-1=15

    x=15:3=5

    Ответ х=5
  2. 25 апреля, 23:04
    0
    Log[4] (16) + log[1/2] (3x+1) = log[1/4] (3x+1)

    2-log[2] (3x+1) = - log[2] (3x+1) / 2

    2=log[2] (3x+1) / 2

    4=log[2] (3x+1) = log[2] (16)

    (3x+1) = 16

    x=5