Упростите выражения:

1) 12*3 х

2) 10 х*6

3) 5 а*7b

4) 8m * 12n

5) 2a*3b*4c

6) 5x*2y*10z

+5
Ответы (1)
  1. 17 февраля, 23:17
    0
    12 * 3 х = х * (12*3) = 36 х

    10 х * 6 = х * (10*6) = 60 х

    5 а * 7b = (5 * 7) = 35 ab

    8m * 12n = (12 * 8) = 96mn

    2a * 3b * 4c = (2 * 3 * 4) = 24abc

    5x * 2y * 10z = (5 * 2 * 10) = 100xyz